Bayatalar Lastik

Hizmetlerimiz

ROT BALANS

Aracın direksiyonunu bir yöne çevirdiğinizde tekerleklerin de o yöne doğru dönmesini sağlayan dengeye rot denir. Rot ayarı, sağlık sürüş için çok önemlidir. Rot ayarı ile çok yakından ilişkili olan balans ayarı ise tekerleklerin birbiri ile olan açısal dengesini ifade eder.

ROT AYARI NEREDE YAPILIR?

Aracınızın direksiyonunu bir yöne döndürdüğünüzde tekerlekler de o yöne döner. Genellikle çok hafif bir direksiyon tepkisini dahi tekerlekler algılar. Bu da aracı kontrol etmeyi sağlayan ana prensiplerden biridir. Bazen kullanım süresi ve kullanım biçimi ile ilgili olarak rot ayarı bozulur. Burada yapılması gereken şey, en yakın oto bakım uzmanına başvurup rot ayarını yaptırmaktır.

ROT AYARI NASIL YAPILIYOR?

Motorlu araçlara rot ayarı yapılırken önce araç, ayarların rahatça yapılması için istasyona çekilir. Tüm tekerlekler söküldükten sonra özel ekipman ve sensörlerle ayarlama yapılır. Son yıllarda bu konudaki ayarlamalar teknik hatalara yer vermemek için bilgisayar destekli programlarla yapılıyor. Tekerlekler tekrar takıldıktan sonra aynı aks üzerindeki tekerleklerin aynı hizaya gelmesiyle işlem tamamlanır. Rot ayarı yapılırken balans ayarı da bozulacağı için mutlaka balans ayarı da tekrarlanır.

SIFIR LASTİK

Araba lastikleri genellikle aracın aşağı yukarı en önemsiz parçaları olarak görülür. Bu doğru olmaktan çok uzak bir yaklaşımdır. Lastikler aracın yol ile temas eden tek ve en önemli kontak noktasıdır.

Bu sebeple Bayatalar olarak size sunduğumuz hizmetler:
* Lastik Satışı
* Satış sonrası destek
* Fiyat/performans birincisi lastikler

LASTİK OTELİ

Lastik oteli kış veya yaz lastiklerinizin, bir sonraki mevsime kadar saklanmasını ve teknik gereksinimlere uygun olarak korunmasını sağlayan bir depolama hizmetidir.

LASTİKLER NASIL SAKLANIR?

Lastik saklama koşulları için Bayatalar Lastik en iyi depolama hizmetini garanti eder. Lastikler için en iyi ortam; ışıksız, kuru ve serin bir ortamdır. EUROMASTER lastik saklama hizmetini teknik gereksinimlere uygun bir binada sunar.

KIŞ LASTİKLERİNİN SAKLAMA ÖMRÜ KAÇ YILDIR?

Uygun koşullarda saklanmışsa tüm lastikler, üretim tarihinden itibaren 10 yıl süreyle kullanılabilir. Bu süreyi geçen lastikler fonksiyonlarını yitirmeye başlayacaktır. Fakat saklama koşullarına özen gösterilmediyse ve ağır koşullarda kullanıldıysa bu süre daha da kısa olacaktır.

JANT DÜZELTME

Gündelik hayatta araçla seyir halindeyken duramayıp kaldırıma çarpma, bazı yerlerde göremeyip lastiği sürtme gibi kazalar sonucunda jantlarda yamulma ve eğilme gibi hasarlar oluşur. Bu jantlar demir, çelik ve aluminyum alaşımlı olabilir. Bu hasarların sonucunda araçalarda hafif titremeler, sağa/sola sapmalar gibi çeşitli sorunlar oluşur. Buna bağlı olarak frenleme gücü ve aracın çekiş gücü gibi konularda performans düşüşü olur. Buna ek olarak jantlarda hasar sonucu yamulma sorunu söz konusu ise bu durum balans ayarlarının da bozulduğunu gösterir. Hasarlı jantların düzeltilmesi işleminden sonra jantlar orjinal hale getirilir ve lastik balans ayarı yapılır.

Eğri ve yamuk jantların düzeltilmesi işlemi profesyoneller tarafından doğru ekipmanlarla hassas biçimde yapılır.Jantların hasar büyüklüğüne ve cinsine göre farklı yöntemler izlenir. Öncelikle jantın alaşımlı mı yoksa normal mi olduğuna bakılır.Alaşımlı jantlardan yaygın olan çelik alaşımlı jantların düzeltilmesi işleminde hava basınçlı presler kullanılır. Hasarlı bölgeye basınçlı pres uygulanarak jantın eski haline dönmesi sağlanır. Alaşımlı olmayan jantlarda ise ısıtma/kaynak yöntemi uygulanır . Çatlak , kırık gibi hasarı bölge kaynak makinası yardımıyla ısıtılılır ve kolayca bükülerek eski haline dönmesi sağlanır. Bu yöntem alaşımlı jantların bağ yapısını bozduğundan dolayı alaşımlı jantlarda kaynak yöntemi kullanılmaz.

NİTROJEN

Son yıllarda popüleritesi artan nitrojen gazı dolumu,çeşitli avantajları sayesinde sürücüler tarafından ilgi görmektedir. Nitrojen tozdan,nemden veya yağdan etkilenmeyen hareketsiz bir gazdır. Havadan daha sabit bir yapısı olduğu için lastiklerde basınç kaybınıazaltır. Bu nedenle lastiklerin nitrojenle şişirilmesi daha verimlidir. Lastiklere nitrojen dolumu ayrıca lastik ömrünü %30-35 arasında uzatır ve %2 oranında yakıt tasarrufu da sağlar. Nitrojenle şişirilmiş lastiklerde basınç kaybı, hava ile şişirilmiş lastiklere göre 4 kat daha yavaştır. Lastiklere azot gazı dolumunem oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.Bu sayede lastiğin içerisinde yer alan çelik kuşaklar, çember teller, jant ve supapların kullanım ömrü uzatılır.

Nitrojen gazı dolum işlemi, nitrojen gazı içeren özel tüplerden yapılır. İlk adım olarak lastiğin içinde bulunan hava tamamen boşaltılır ve ardından nitrojen dolumu işlemi gerçekleştirilir. İşlem sonrası lastik içerisinde az da olsa hava kalma ihtimaline karşı oksijen boşaltımı ikinci kez yapılır.Son olarak lastiklere tekrardan nitrojen doldurulur ve %100 nitrojen gazı basılmış olur.

Hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin.